• Huvudsponsorer

Fredag Fre 25 Januari Jan
Lördag Lör 26 Januari Jan
Tisdag Tis 29 Januari Jan
Onsdag Ons 30 Januari Jan
Torsdag Tor 31 Januari Jan
Fredag Fre 1 Februari Feb
Lördag Lör 2 Februari Feb
Tisdag Tis 12 Februari Feb
Onsdag Ons 13 Februari Feb
Fredag Fre 15 Februari Feb
Lördag Lör 16 Februari Feb
Idag 17 Februari Feb
Onsdag Ons 20 Februari Feb
Lördag Lör 23 Februari Feb
Söndag Sön 24 Februari Feb
Tisdag Tis 26 Februari Feb
Torsdag Tor 28 Februari Feb
Lördag Lör 2 Mars Mar
Tisdag Tis 5 Mars Mar
Torsdag Tor 7 Mars Mar
Lördag Lör 9 Mars Mar
Tisdag Tis 12 Mars Mar
Torsdag Tor 14 Mars Mar

Mats Sundin invald i Hockey Hall of Fame

26 juni 2012 21:50

Som bara andre svensk någonsin valdes i dag Mats Sundin in i Hockey Hall of Fame - ett ärofyllt sällskap dit bara de allra bästa genom tiderna får plats.


Tidigare var endast en svensk invald i Hockey Hall of Fame - nu är de två. I dag valdes Mats Sundin in och gör Börje Salming sällskap i den 255 man starka klubben som hedrats med medlemskap i ärofyllda Hockey Hall of Fame.

2009 spelade Mats Sundin sin sista match för Vancouver där han avslutade karriären. Men det var förstås i Toronto han gjorde sig känd för den internationella hockeypubliken. Som lagkapten för ett av NHL:s mest klassiska lag blev han älskad av Torontopubliken på ett sätt som få tidigare blivit.

Men hockeyresan började i Sollentuna och fortsatte i Djurgården under pojklagsåren. Han spelade i Djurgårdens junior-lag som vann SM-guld 1988 och därifrån gick vägen spikrakt uppåt. Seniordebuten gjordes 1989 i Djurgårdens farmarlag i division 1, Nacka HK. 18 år gammal avslutade han säsongen med ett facit om 18 poäng på 25 matcher. Säsongen därpå kom debuten i Djurgårdens A-lag och då gjorde Sundinlika många poäng på 34 matcher.

Draftades som nummer ett
Tiden i Djurgården blev inte särskilt lång. Övergången till NHL blev kontroversiell men att han var redo för spel på andra sidan Atlanten var det aldrig någon tvekan om. Sju mål på åtta slutspelsmatcher kunde inte Quebec Nordiques blunda för. De hade draftat honom som nummer ett sommaren innan och 1990 blev det dags för Sundin att dra på sig den kanadensiska klubbens tröja.

Efter 13 säsonger i Toronto må de vara den klubb Sundin är mest förknippad med i NHL. Den överlägste bästa säsongen gjordes däremot i Quebec 1992/93. Med 114 poäng vann han klubbens poängliga - strax före Joe Sakic som även han valdes in i Hockey Hall of Fame i dag.

Sundin lämnade Nordiques året innan klubben bytte namn och flyttade till Colorado. Flytten gick till Toronto där det till slut blev 981 matcher. Totalt under karriären spelade Sundin 1346 NHL-matcher och gjorde 1349 poäng. På hemmaplan gjorde Sundin 46 elitseriematcher, de sista 12 under lockout-säsongen 1994/95.

Segerfylld karriär
Men när Mats Sundin i dag blev invald var det inte bara för att han har spelat många matcher. Det är också för att han är en vinnare på hockeyrinken. Meritlistan är diger: OS-guld 2006, VM-guld 1991, 1992, 1998, SM-guld 1990, junior-SM-guld 1988. Till och med TV-pucken var Sundin med och vann 1987.

Utöver lagmedaljer vann Sundin både 1991 och 1994 VM:s poängliga. 2002 vann han poängligan i OS. 1992 och 2003 blev han utsedd till VM-turneringens bäste forward. 2003 blev han framröstad till VM:s mest värdefulle spelare. Meritlistan slutar inte där och det om något är ett bevis på Mats Sundins storhet på isen.

Vi ger våra varmaste gratulationer till Mats för en välförtjänt plats i Hockey Hall of Fame.

Hockey Hall of Fame består nu av 255 spelare. Maximalt fyra spelare kan väljas in varje år och utöver Mats Sundin och Joe Sakic valdes även Adam Oates och Pavel Bure in.