Matchdag: Visby/Roma – Djurgården

Publicerad: 2 min läsning

#VISDIF

Djurgår’n är på plats på Gotland och ikväll spelas den första matchen av två i försäsongsturneringen. Värdlaget Visby/Roma står för motståndet med nedsläpp 19:00, en match som livesänds i Expressen Premium Max.

Visby Roma – Djurgården, 19:00 Visby Ishall

Köp biljetter till matchen här.

Matchen sänds i Expressen Premium Max.

Truppen

Djurgården har rest med totalt 23 spelare till Visby. Bland dessa finns nyförvärvet Alexander Ytterell, som anslöt till laget tidigt igår efter att ha skrivit på under onsdagen. Centern Ludvig Rensfeldt är kvar i Stockholm då familjen väntar tillökning och trion med Carl Lindbom, Jonathan Lekkerimäki och Liam Öhgren är fortsatt på JVM.

Formen

Djurgården: 5-4 e.förl
Visby/Roma: 1-5

Tränarkollen

Joakim Fagervall om vad helgen i Visby betyder;

– Den har en mycket stor betydelse för gruppen. Vi får en hel helg tillsammans här, det blir den första av två resor som vi har på försäsongen.

Fagervall om nyförvärvet Alexander Ytterell;

– Jag har ganska bra koll på Alexander sen tidigare. Han är en trygg person som var väldigt sugen på att spela för Djurgår’n, vilket värmde att höra. Det blir spännande att följa hans ankomst.

Motståndet

– Visby/Roma är ett väletablerat lag i HockeyEttan, som de sju senaste säsongerna kvalificerat sig för kvalspel uppåt. Som längst nådde gotlänningarna säsongen 2016/2017, då man var med i kvalserien mot HockeyAllsvenskan.

– Laget tränas av en riktig Djurgårdsprofil i form av Hans Särkijärvi, med en bakgrund som både spelare och tränare i DIF. 65-åringen går nu in till sin femte säsong på ön.

– Namnet kommer av en sammanslagning av de gotländska klubbarna Roma IF och Visby AIK, som 2001 gick samman och bildade föreningen.

Hannes Feldin