CHL-premiären är avklarad (vinst mot Rouen med 4-0). På lördag väntar toppmöte på Davos hemma på Hovet och Jonathan Davidsson
Slutet av juli och inledningen av augusti har varit händelserik för Djurgårdens nummer #21 Jonathan Davidsson. Tillsammans med brorsan #70 Marcus Davidsson och backen #49 David Bernhardt spelade han flera landskamper för Juniorkronorna i Plymouth, USA, i början av augusti innan det bar av tillbaka till Sverige och stenhård träning med Djurgården.
- Det gick bra och det var jättekul att få spela med brorsan (Marcus Davidsson) på landslagsnivå också. Det ar två veckor som var väldigt givande.
Djurgårdsspelarna noterades för en hel del poäng och David Bernhardt fanns med i målprotokollet mot bland annat Finland (där Jonathan stod för assisten). Så här summerar Jonathan Davidssson deras insatser:
- David kom in och gjorde en jättebra första landslagsturnering. Vi Kanada, USA och Finland, de bästa lagen som finns på den nivån. Kul att se honom ute på isen och att han dessutom fick göra ett par mål. "Mackan" lirade på bra och som en stark center.
Nära mål i CHL-premiären
Tillbaka i Stockholm och Djurgården igen har det blivit två intensiva träningsveckor för Jonathan Davidsson och Djurgården. I söndags besegrade man Rouen med 4-0 och #21 var nära att näta flera gångar om.
- Det var hur kul som helst att spela och det kändes väldigt bra. Vi tränar väldigt hårt från åtta till fyra varje dag och det märks på isen också tycker jag för vi hade ett övertag där. Jag hoppas att jag får vara med mot Davos på lördag också.
Söndagens match blev en trevlig historia där Djurgården höll i taktpinnen under större delen av matchen. Trots att det inte hör till vanligheterna att möta franskt motstånd hade Djurgården bra koll på Rouen i söndagens match då det franska laget mött Davos ett par dagar tidigare.
- Rouen mötte ju Davos ett par dagar innan så vi hade bra koll på deras lag och hade verkligen ett svar på deras uppställning, säger Jonathan Davidsson.
Biljetterna kostar 150 kr för vuxen och 100 kr för ungdom (13-17 år).
Alla under 12 år går gratis. 7-12-åringar behöver boka biljett medan barn 0-6 år går in utan biljett och har då plats i målsmans knä.
Även fotbollen spelar match samma dag - på hemmaplan mot Gefle. Matchen börjar 16:00 och går utmärkt att köpa här.