Jonathan Lekkerimäki: "Vi har fått en nytändning"

Publicerad: 2022-02-02
Matchens profil
Med fyra mål och två assist på den här sidan jul har Jonathan Lekkerimäki presenterat sig på SHL-scenen. Möt Djurgårdens talang som själv berättar om debuten, lagets formkurva och givetvis morgondagens mycket heta hemmamatch.

Jonathan Lekkerimäki är endast 17 år. Trots det har den mycket hårdskjutande forwarden redan gjort sig ett namn på både den nationella och på den globala scenen.

Med sex poäng på sina 14 första SHL-matcher har "Lekki" tagit en fast plats i herrlaget. Dessutom rankas han inför sommarens NHL-draft som en av de allra hetaste talangerna, placerad nia på den centrala scoutinglistan. Utvecklingen har minst sagt gått snabbt för den unge junioren.

– Ja, verkligen. Det var väl lite upp och ner i början på säsongen, men nu den senaste tiden har jag fått chansen mer och mer. Och den chansen har jag tagit, känner jag. Det är riktigt kul, säger "Lekki" lite blygt.

{!A}

Debuten i Djurgårdströjan kom hemma mot Oskarshamn den 21:a oktober. Innan dess hade Lekkerimäki gjort den klassiska resan genom J18 och just blivit en del av J20-truppen. Under hösten tränade 17-åringen av och till med herrlaget, men det var alltså i oktober som han äntligen kunde skrinna ut på Hovet för karriärens allra första SHL-match.

– Det var en dröm som gick i uppfyllelse. Den matchen kommer jag att glömma sent… Ja, jag kommer aldrig att glömma den, konstaterar Jonathan som borta mot Rögle på självaste annandagen pricksköt det historiska första målet på seniornivå.

– Fantastiskt! Jag vet inte, jag har inga mer ord för det faktiskt, skrattar talangen.

Hyllar söndagens insats: "Det visar hur bra vi är som lag"

Målet mot Rögle in den där annandagsmatchen lade grunden för många saker. Dels vann Djurgården bortafighten, ett styrkebesked som följts upp av en period med fyra vinster på de sju senaste matcherna. Dessutom har det för Jonathan Lekkerimäkis del fortsatt att peka rakt uppåt. Med fyra mål och två assist under samma sjumatchersperiod har forwarden verkligen hittat rätt i det mesta.

– För min del har här det varit en väldigt rolig period, med framförallt många matcher. Jag har fått mer och mer speltid och det har varit sjukt kul, berättar "Lekki" själv och fortsätter;

{!B}

– Sen blev det också en liten nystart för oss alla nu efter covidbreaket. Vi har fått en nytändning, tycker jag. Det är en bra energi i laget.

Det var två olika ansikten på helgen som gick, dels då med den klara förlusten i Örebro. Däremot reste vi oss med en stark bortavinst över Färjestad och jag gissar att det kändes skönt?

– Verkligen, det var riktigt starkt att studsa upp från en sån där match som vi gjorde dagen innan. Det visar hur bra vi är som lag.

Under upptakten av den nya veckan har Djurgården gnuggat vidare på träningsisen på Hovet. Där väntar Rögle imorgon kväll, samma motstånd som Jonathan Lekkerimäki debutmålade mot för drygt fem veckor sedan. Stockholmssonen och Flemingsbergspojken berättar att han nött skott de senaste dagarna - och han vet vad både han och laget ställs inför imorgon.

– Det blir en jämn match, Rögle är ett bra lag. Vi behöver vara med från start och spela så som vi har sagt att vi ska spela, avslutar Jonathan Lekkerimäki.

Hannes Feldin
Huvudpartners