Rögle fick tidigt problem med Djurgårdens offensiv och hade ett par sekvenser i inledningen riktigt svårt att ens få pucken ur egen zon. Justin Pogge var ny målvakt för Rögle och han fick smaka på järnkaminernas kreativitet och skott redan från start. En kedja som går som tåget för tillfället är första-linan med Andreas Engqvist, René Bourque och Peppe Lundh. De visade direkt sina offensiva styrkor och hittade varandra i en rad olika kombinationer.
Matchens första utvisning drabbade Djurgården, det var Marcus Högström som inte riktigt fick stopp på sin motståndare och fick infinna sig i utvisningsbåset. Två minuter i numerärt underläge tickade ut fort och ett aggressivt försvar stängde bort Rögle från mål.
Klapp – klapp och sedan satt pucken i kassen. Patrik Lundh hittade till Marcus Fagerudd med en diagonalpass, finländaren nöp till direkt och Pogge hade ingen chans att se pucken förrän det var försent. Målet blev nyförvärvets första i djurgårdsdressen och den pucken banade väg för fler mål.
Det skulle nämligen inte dröja länge innan ledningen var utökad till 2-0. Målskytt nummer två ikväll var ingen mindre än Djurgårdsgiganten Henrik Eriksson. De två senaste säsongerna har det dröjt till slutet innan Eriksson hittat nätet, nu dröjde det inte längre än till den sjätte matchen för säsongen. Pogge lämnade retur på ett skott från Niclas Bergfors, returen förvaltade Eriksson väl och sprätte upp den i nättaket.
Skottstatistiken talade tydligt till Djurgården, hemmalaget lyckades bara komma till skott fyra gånger medan DIF hade klara 15 skott på mål.
Rögle-reducering och Djurgården replikerade med mer mål
Matchens andra utvisning skulle också den drabba Djurgården och i numerärt underläge blev det mål, för DIF. Henrik Eriksson skrev in sig som tvåmålsskytt i matchprotokollet redan efter fem minuter in i den andra perioden. Motståndarmålvakten blev osäker när han fångade upp pucken bakom mål och slängde iväg den rätt in till Erikssons väntande klubba. Eriksson gjorde en enkel piruett innan han drog till med ett solklart skott rätt in i det öppna målet.
Kort efter Djurgårdens 3-0 hittade Rögle till en enkel reducering genom Lukas Rensfeldt. Målet gav hemmalaget en stor portion energi som saknats tidigare i matchen. En energi som stockholmarna skulle se till att ta död på, René Bourque tog slut på den genom att sätta kvällens fjärde puck i mål. Kanadensaren fick en delikat passning av Marcus Fagerudd som gick genom hela banan. Ett par skär in över blålinjen drog Bourque till med ett handledsskott som blev otagbart för burväktaren.
Djurgården hade fått ett ordentligt grepp om Rögle och dominerade spelet totalt. Hemmalaget fick energi från reduceringsmålet, men det var allt de fick i den här perioden. Skotten vann DIF återigen och inför den tredje perioden ledde DIF den statistiken med solklara 9-28.
Dubbla mål framåt för DIF
Den avslutande perioden fick minst sagt en perfekt inledning där pucken låg inbäddad i mål redan efter 14 sekunder. René Bourque följde Henrik Erikssons fotspår och blev matchens andra tvåmålsskytt. Pucken gick verkligen inte Rögles väg i den här matchen, Bourque tappade greppet om pucken precis innan skottet skulle avlossas. Med det skulle inte hålla undan kvällens femte mål, pucken glider sakta men säkert via en Röglespelares skridsko och sedan mellan benen på Pogge in i mål.
Rögle hittade till en reducering genom Daniel Widing, men återigen skulle Rögles lycka inte vara länge. Knappt tre minuter senare åkte hemmalaget på ett lagstraff efter att ha haft för många spelare på isen och vad passade inte bättre då än att skjuta till sig säsongens första mål i powerplay? Andreas Engqvist ville inte vara sämre än sina kedjekamrater som båda plockat poäng tidigare ikväll, utan han såg till att ge DIF en dominant ledning med 6-2.
Djurgården promenerade igenom resten av matchen, för de två målen bakåt kom det minst lika många framåt. Pucken hamnade rätt för DIF gång på gång, det spelades en kreativ och fantasifull hockey som blev för svår för ett odisciplinerat RBK. Djurgården tog med sig säsongens såhär långt största seger och sex sköna mål in på målkontot hem till huvudstaden.
Nästa match är hemma på Hovet, nu på söndag (8/10) då Växjö gästar.