Fagerudd: "Han ser ruggigt stark ut"
Publicerad:

Under sommaren presenterar vi alla spelare i Djurgården Hockey. I dag har vi kommit till backen Marcus Fagerudd. Vem tycker han ser ruggigt stark ut i löparspåret och på gymmet?
Backen Marcus Fagerudd, 24 år, blev klar för Djurgården i april.
– Marcus är en skridskostark back som har ett bra förstapass och gärna följer med upp i anfallen. Han har också ett jättebra slagskott som är ett riktigt hot om det används på rätt sätt, sa Djurgårdens strategiska sportchef när han värvades.
Marcus Fagerudd hade de två senaste säsongerna tillhört finska Ilves där han säsongen 15/16 gjorde tionde flest mål av alla backar. Förutom sitt hårda skott gillar Fagerudd att dela ut tacklingar på isen:
- Jag gillar att spela fysiskt även om jag inte är jättestor till växten (179 centimeter). Men jag åker inte och gömmer mig på isen utan gillar att dela ut tacklingar, sa Fagerudd till hemsidan när han värvades.
Tre snabba frågor till Marcus Fagerudd:
Vad ska du göra i sommar?
– I sommar ska jag vara med familjen och tjejen. Jag ska ta det lugnt ute i stugan på mitt lantställe.
Vem i laget skulle du helst vilja spendera sommaren med? – Jag hade valt Calle Ridderwall. Munnen går och det kommer många bra grejer ur den munnen.
Vem kommer överraska positivt kommande säsong? – Gustav Possler tror jag på. Han ser ruggigt stark ut i löparspåret och i gymmet.